Sayfalardaki içerik bir SEO projesinde etkili faktörlerden biri olduğu için doğru kelimeleri ve stratejiyi belirlemek önemlidir.

İnternetteki pek çok makale bu konuda ürün ve kategori isimleri gibi hedef kelimelerden bahseder. Bu yanlış olmamakla birlikte, herkes bunu yaptığı için sana rekabette ek bir avantaj sağlamaz.

Bu bölümde ben sana daha geniş bir bakış açısı sunacağım. Bu yaklaşım, rakiplerine üstünlük sağlamana yardımcı olacaktır.

1. Hedef Kelimeler (Konular)

Pek çok site için hedef kelimeler genellikle ürün ve ürün kategorilerinin isimleridir (ya da hizmet ve hizmet kategorileri).

Bu anahtar kelimeler sonuç odaklı oldukları için, genellikle yüksek dönüşüm üretirler ve bu nedenle bu kelimelere önem vermen gerekir. Bu standart bir uygulama olduğu için, aynı faaliyet alanındaki siteler genelde aynı kelimeleri kullanırlar.

Bu konuda bir fark yaratmak ve rekabette avantaj sağlamak için farklı ürün grupları için farklı kategoriler oluşturabilirsin.

Mücevher satan bir e-ticaret sitesini yönettiğini düşünelim.

Böyle bir durumda, sitende “Kolyeler” isimli tek bir kategori açman yanlış olacaktır. Bunun yerine Altın Kolyeler, İnci Kolyeler, Nişan Kolyeleri, Madalyon Kolyeler, Pırlanta Kolyeler gibi alt kategoriler ile daha iyi sonuç alabilirsin.

Sitene gelen kişilerin sabırsız olduklarını ve içeriklere çok kısa süre bakarak karar verdiklerini söylemiştim. Alt kategoriler kullanmak, bu kişilerin bakış açıları ile tam olarak örtüşebilir ve ilgili ürünleri, ilgili kitleler ile eşleyebilirsin. Tüm ürünlerini tek bir kategori altına koyduğunda bunu yapmak mümkün olmaz.

Bir e-ticaret sitesinde kategori ve ürün isimleri ile hedefleyemediğin kelimeler için blog sayfaları oluşturmak iyi sonuç verir.

Örneğin “plaj için güneş koruyucu seçimi”, “kaç faktör kullanmalıyım?” ya da “kuru cilt için hangi el kremini kullanmalıyım?” gibi blog yazıları ile hem daha esnek bir sunuş sağlayabilir hem de ek kelimeler ile erişimini genişletebilirsin.

Kelimeleri seçerken, hedef kitlenin kullandığı kelimelere dikkat etmen de önem taşır.

Hastane sitelerini örnek alalım. Bu siteler genellikle kendi kurumsal bakışlarını esas alır ve sitedeki içerikleri kardiyoloji, radyoloji gibi kelimeleri kullanarak sunar.

Öte yandan arama yapan kişiler genellikle bu kurumsal kelimeleri kullanmaz, onun yerine stent ya da bypass gibi kelimeleri tercih ederler.

Bu nedenle arama yapan kişilerin bakış açıları ile hareket etmek ve onların tercih ettikleri kelimeleri esas almak önemlidir.

Not: Bu konudan site içi SEO bölümünde daha detaylı olarak bahsedeceğim, ancak anahtar kelimelerini belirlerken bir konuyu aklında tutman gerekir. Sitendeki sayfalar üzerinde yeterli seviyede içerik bulunmalıdır.

E-ticaret siteleri için, bu durum sayfalarda yeterli sayıda ürün olması anlamına gelir.

Eğer daha fazla sayıda kelime hedeflemek için zayıf içerikli sayfalar yaratırsan, bu durum SEO projeni olumsuz etkileyecektir.

2. Müşterinin Alışveriş Yolculuğu ile İlgili Kelimeler  

Bir e-ticaret sitesi için hedef kelimeleri belirleyince, klima, split klima ve 12.000 BTU XYZ (marka) klima gibi ürün ve kategori isimleri hedeflenmiş olur.  

Buna ek olarak müşterinin alışveriş yolculuğunda aşağıdaki 4 aşamaya odaklanabilirsin.

  • Keşfetme
  • Araştırma
  • Karşılaştırma
  • Karar

Keşfetme aşamasındaki müşteriler bir konuda araştırma yaptıkları ya da bir probleme çözüm aradıkları için blog yazıları ya da bilgi sayfaları ile onlara erişmeyi deneyebilirsin.

Örneğin, “yazın ev çok sıcak” ya da “ev kötü izolasyon” gibi arama yapan kişileri hedefleyip, “Evinizin Kötü İzolasyona Sahip Olduğunun 10 İşareti” benzeri yazılar kullanabilir, klima kullanmanın hızlı ve etkili bir yol olduğunu anlatabilirsin. 

Araştırma aşamasında “yazlık ev için klima” ya ad “12000 BTU klima kaç metrekare soğutur?” gibi aramaları hedefleyebilir, sitende bu konularda bilgi sunduğun sayfaların içinde ilgili ürünlere yönlendirme yapabilirsin.

Karşılaştırma aşaması için “apartman için en iyi klima”, “ABC ve XYZ klima karşılaştır”, ya da “ABC ve XYZ klima yorumları” gibi arama yapan müşterilere ilgili ürünleri önerebilirsin.

Karar aşamasında bulunan müşterileri hedeflerken de “klima kampanyaları”, “klima indirim” ya da “klima fiyatları” gibi aramalara öncelik verebilirsin.

Bir e-ticaret siten yoksa da fiziki mağazalara ya da satış ortaklığı (affiliate) web sitelerine trafik yaratmak için bu yaklaşımdan fayda sağlayabilirsin.

3. Hedef Kitle

Anahtar kelimeleri ürün ve ürün kategori isimlerini baz alarak belirlemek oldukça açıktır, ancak pek çok kişi bu noktada durur.

Müşterinin alışveriş yolculuğuna odaklanmak ek değer sağlar ama az sayıda e-ticaret sitesi bunu uygular.

Hedef kitleyi temel alarak anahtar kelimeler belirlemek ise SEO projesini farklılaştırır ve rekabette avantaj sağlar.  

Üniversite öğrencileri, 40 yaş üstü erkekler, büyükşehirlerde yaşayan bekar kadınlar ya da anneler gibi kitleler için özel sayfalar oluşturarak bu konudan fayda sağlayabilirsin.

Bu sayfalarda bu kişilerin tam olarak ilgilenecekleri, onlara özel olarak hazırlanmış odaklı içerikleri sunarsan, onların ilgilerini kısa bir süre içinde kazanabilirsin.

Bu içeriklerin yanında bu kişilerin ilgisini çekecek ürünleri ya da hizmetleri sunmak yüksek bir dönüşüm oranı sağlayacaktır.

Eğer düzenli olarak güncelleyeceğin bu sayfalarda yüksek kalitede, güncel ve odaklı içerik kullanırsan, hedeflediğin kitleler bu sayfaları sürekli olarak ziyaret edecektir.

Bu sayede, bu sayfalarının kalıcı olarak sürekli satış / dönüşüm ürettiğini görebilirsin.

Bir tur markası için, genel olarak uygulanan “Prag gezisi” gibi yer bazlı sayfalar yanı sıra, “balayı tatil önerileri, çocuklu tatil için en iyi 5 tur” gibi sayfalar hedef kitlelerinin ilk tercihi olacaktır.

Oyuncak satan bir marka için, 1 yaş erkek çocuk için oyuncaklar, 3 yaş kız çocuk için oyuncaklar gibi ayrımlar gereklidir. Bu sayfalarda sadece oyuncakları sunmak yerine, 1 yaş erkek çocuk gelişimi için öneriler gibi kısa içeriklere de yer verilmesi olumlu sonuç sağlar. Bu yaklaşım, sadece oyuncak gibi genel kelimeleri hedeflemeye oranla çok daha iyi sonuç sağlayacaktır.

Beyaz eşya markası web sitesinde, ürünleri teknik özellikleri ile standart şekilde sunmak yanı sıra, örneğin “bekarlar için bulaşık makinesi önerileri, bebek çamaşırları için hangi çamaşır makineleri uygun, yeni evlenenler için beyaz eşya önerileri” gibi hedef kitle bazlı içerikler yüksek dönüşüm sağlayacaktır.

Her kitle ile tam olarak örtüşen içeriklerin sunulduğu sayfalar, bu kişilerin beklentileri ile örtüşerek site performansını iyileştirecek, hemen çıkma oranını düşürecek ve SEO çalışmalarına önemli bir katkı sağlayacaktır.

Daha önce bahsettiğim gibi, oluşturacağın sayfalarda yeterli seviyede içerik bulunmasına dikkat etmen önemlidir.

4. Marka Adı İçeren (Branded) Kelimeler

İçinde marka, şirket ya da web sitesi adının geçtiği aramalar, markanı bilen ve yüksek dönüşüm üretecek kişileri simgelediği için değerlidir.

Marka adı içeren arama sayısının yüksek olması da Google’a sitenin popülerliği hakkında fikir verir.

Eğer kullanıcılar marka ismini bir anahtar kelime ile birlikte kullanarak “XYZ buzdolabı” gibi arama yapıyorsa, sağlayacağı olumlu etki daha yüksek olur. Bu nedenle bu kelimelere odaklanmak önemlidir.

Mağazalarında web için küçük kartlar dağıtabilir, web sitesi adresini paket ve ambalajlar yanı sıra, zarf, antetli kağıt gibi kurumsal dokümanlarda ve e-posta imza bölümlerinde kullanabilir, sosyal medyayı markan hakkında bilinirlik yaratmak için kullanabilirsin.

Eğer sitende sürekli olarak güncel ve değerli içerik sunarsan, insanlar marka adın ile arama yaparak siteni belli zaman aralıkları ile tekrar ziyaret edebilirler ve bu da SEO performansına olumlu yansır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir