Bu günün geleceğinden hep korkuyorduk.

Facebook ile yaşadığımız organik erişim ve etkileşimdeki düşüş, şimdi Instagram’ı vurdu.

Özellikle, 2019 Haziran ayının başından beri Instagram paylaşımları organik erişimi önemli ölçüde düşürüyor ve hashtag’ler daha düşük bir öneme sahip gibi görünüyor.

Bu, Facebook’ta yaşanan duruma paralel devam ederse, başımız derde girecek demektir. Bu durum kullanıcıları ve markaları önemli ölçüde etkileyecektir.

Peki ne oldu?

Her zaman bazı şikayetler vardı, ancak durum Haziran 2019’da çarpıcı bir şekilde değişti. Instagram kullanıcıları mesajlarının organik erişimlerinin yanı sıra etkileşimin de önemli ölçüde azaldığını fark etmeye başladı.

7 Haziran’da The Drum’da yayınlanan bir makale “Ajansların, Instagram’ın organik erişimi azalttığı konusundaki endişeleri dile getirdiğini” söylemişti.

Makalede şöyle yazıyordu:

“Son zamanlarda Instagram kullanıcıları ve ajanslar postlarında gerçekleşen ani bir etkileşim düşüşü üzerine sosyal paylaşım ağına yönelik kaygılarını dile getirdi. Bir algoritma değişikliği etrafındaki spekülasyonlar bir Instagram sözcüsü tarafından reddedildi, ancak performansın düşmesine neden olan koşullar ile ilgili soru işareti bıraktı.

Bir influencer pazarlama ajansı, The Drum’a, son birkaç hafta boyunca, birkaç müşteriden elde edilen ilk verilerin, benzer olması beklenen başka zaman dilimlerine oranla azalma gösterdiğini söyledi. ”

Instagram’daki 3.637 markadan yola çıkarak, trustinsights tarafından yapılan bir analiz, katılım oranlarında belirgin bir düşüş olduğunu ve keskin bir şekilde 2019 Mayıs ayının başlarında başladığını ortaya koydu.

Sadece 6 ayda ortalama Instagram Etkileşim Oranı % 1,2’den % 0,8’e düştü. Bu rakam, etkileşim oranında % 33’lük bir düşüşü simgeliyor!

Bu durumdan sadece markalar etkilenmiyor. Moda sektöründeki 150 influencer incelemesinde, etkileşim oranlarının benzer bir düşüş kaydettiği gözlendi.

Neden Oldu?

Birçok dijital pazarlamacı, Instagram reklamlarını bu düşüşün ana nedeni olarak görüyor.

The Drum makalesinde, Hue and Cry ajansı ve Instagram Egg yetkililerinden olan Alex Micu “Benim düşüncem, tamamen organik erişimleri engelliyor ve reklamlarını zorluyorlar” dedi.

Instagram post reklam sistemi aktif hale geldiği için ve markalar artık Instagram gönderilerini (Facebook gönderileri gibi) seçilen hedef kitlelere tanıtabildiklerinden, reklamları desteklemek için organik erişimdeki azalma çok mantıklı gözüküyor.

Comms danışmanı Ste Davies bu konuda “Instagram algoritması, Facebook sayfası algoritmasının 2014’te yaptığı gibi gidiyor” dedi.

Facebook’taki Durum Neydi?

Facebook’taki hikaye aşağı yukarı aynıydı.

Social @ Ogilvy tarafından yapılan bir araştırma, Marka Facebook Sayfalarında yayınlanan ortalama organik içerik erişiminin yalnızca 5 ayda % 12.05’ten% 6.15’e düştüğünü göstermişti (Ekim 2013 – Şubat 2014)!

Ne yazık ki, organik erişim düşüşünü sürdürdü.

Neil Patel’in bir makalesinde, bir Facebook Sayfasının organik erişiminin Haziran 2016 itibariyle yalnızca % 2’ye düştüğünü ortaya koydu.

Günümüzde de bu durum devam ediyor. 2019 itibariyle % 1 civarında rakamlar görmek şaşırtıcı değil.

Facebook’un ücretli bir platform haline geldiği ve Instagram’daki organik erişimin bu yolu izleyebileceği açık gözüküyor.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Başlangıçta Instagram, kronolojik bir akış sistemi kullanıyordu ve en yeni postlar en üstte yer alıyordu. 2016’da Instagram, Facebook’a benzer bir algoritma kullanmaya başladı.

Bu algoritmada, gönderinin yeniliği hala bir etken olmasına rağmen, diğer etmenler de rol oynuyor. Instagram, her kullanıcıya en çok ilgi duyacakları mesajları göstermeye çalışıyor.

Vox sitesindeki bir makale, Instagram kullanıcılarının haber akış sayfalarında postları %90 oranında “arkadaşlarından ve ailesinden” gördüklerini söylüyor. Önceki zaman bazlı algoritmada bu oran %50 seviyelerindeydi.

Peki “arkadaşlar ve aile” neye göre belirleniyor?

Instagram, kişilerin postlarına ne sıklıkta yorum yazdığınız, hesaplar arasında doğrudan mesaj gönderimi, mesajlarda birbirini etiketleme gibi sinyallere bakıyor.

Instagram Organik Erişiminin Azaldığı Bir Dönemde Ne Yapabilirsin? Bu Duruma Nasıl Çözüm Üretebilirsin?

Bunu kesin olarak bilemesek de, bundan sonraki dönemler için en olası senaryo Instagram’ın Facebook’un yolunu takip etmesi olacak gibi gözüküyor.

Bu durum, Instagram postlarının organik erişiminin Instagram reklamcılığını desteklemek için azalmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Peki, böyle bir durumda ne yapabilirsiniz?

Kaliteyi Arttırın

Kaliteyi arttırmaya ve yüksek kalitede içerik üretmeye odaklanabilirsiniz. Bu durum büyük olasılıkla postlardaki etkileşimi artıracak ve organik erişimde bir artışa neden olacaktır.

Yakın İlişkiler Kurmaya Çalışın

Instagram, kişilerin haber akışlarında %90 oranında arkadaşlarının ve ailelerinin gönderilerinin gördüğünü iddia ediyor. Bu kişilerin kimlerin yorumlarına ne sıklıkta yorum yazdıklarını, hesaplar arasında doğrudan mesaj gönderdiklerini, mesajlarda birbirlerini etiketlediği gibi belirli sinyallere bakıyor.

Bu nedenle, bu kişilerin yayınlarınızı görme olasılığını artırmak için diğer kişilerle (hesaplarla) yakın ilişkiler kurmalısınız.

Hikayelere Odaklanın

Instagram kullanıcıları Hikayeler formatını sevdi. Instagram Hikayeleri kullanan kişilerin sayısı 2 yılda 500 milyona ulaştı.

Postlarınıza ek olarak Instagram Hikayeler kullanarak hayranlarınızın dikkatini çekebilirsiniz.

IGTV’den Yararlanın

Instagram Hikayeleri gibi, Instagram TV’den (IGTV) de yararlanmaya çalışabilirsin.

15 saniyelik videoları Hikayeler halinde, 60 saniyelik videoları post olarak kullanabilirsin. Instagram TV daha uzun videolara izin verir. Normal kullanıcılar 10 dakikaya kadar ve doğrulanmış kullanıcılar bir saate kadar video yükleyebilir.

İlgili Etiketler Kullanın

Etiketlerin önceki dönemlerdeki güçlerini kaybettiği görülüyor. Bununla birlikte, daha geniş bir kitleye ulaşmak için etiketlerden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

#love, #photooftheday, #instalike veya #picoftheday gibi genel etiketlerden uzak durmak iyi bir fikir olabilir. Bulunmanın zorluğuna ek olarak, bu geniş hedeflemeyle doğru hedef kitleye ulaşmak neredeyse imkansızdır.

Bu nedenle, sektörünüzle ilgili bazı popüler etiketleri kullanmanıza rağmen, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili daha odaklı anahtar kelimeleri kullanmak önemlidir. Bu etiketleri kullanan kişiler tam olarak aradıklarını bulacaklar ve bu sizin etkileşiminizi artıracaktır.

Instagram’ı Desteklemek için Diğer Kanalları Kullanın

İnsanları web sitenizden veya diğer sosyal medya sayfalarından Instagram sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Instagram Reklamlarını Deneyin

Instagram’ın değerli bir platform olduğunu düşünüyorsanız ve Instagram’daki hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız, Instagram reklamlarını deneyebilirsiniz.

Rakip markalar reklam kullanmıyorsa, hedef kitleniz ile daha kolay ve etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

——————————

Sizi ve işinizi zirveye çıkaracak özel taktiklerin detaylarını ve farklı sektörlerde nasıl uygulanabileceğini örnekler ile Dijital Pazarlama Stratejileri kitabımda anlatıyorum.

Bilgi için: www.korayodabasi.com/tr/kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir